Şubat Ayında Okuduğum Kitaplar

20200313_1425562020’nin Şubat ayı benim için çok özel bir ay oldu. Ailemize yeni bir üyenin katılmasıyla edebiyat dünyasına da tatlı bir ara verdim ve bu ay toplamda 2 kitap okuyabildim. 


 2020 Şubat ayında okuduğum kitaplar:

1. Yaşar Kemal- İnce Memed-4 ♥♥♥♥♥☼

2. Halil Cibran- Meczup ♥♥♥♥

Kitaplara ilişkin notlar ve alıntılar aşağıda yer almaktadır:

1.Yaşar Kemal- İnce Memed-4: Kitabı 1 ayda okuyabilmiş olsam da serinin en beğendiğim kitabı oldu. Yaşar Kemal’in muazzam betimlemeleri ile heyecanın hiç duraksamadığı İnce Memed efsanesi mükemmel bir doyuma ulaşarak bitiyor. Mutlaka okunması gereken bir seri.

Kitaptan bazı alıntılar:

“İnsan güzel olacak, diyordu Dursun Dede. İnsan her gün biraz daha sevgi dolu, biraz daha mutlu, biraz daha zulme karşı, kötülüklere karşı bilenerek doğacak, çünkü onu sevgi yarattı.”

“İnsan kendine, kendi yüreğine, kendi korkusuna toptan başkaldırmadıkça insan soyu bundan da beter olacak, aşağılanacak, zulüm, korku iliklerine işleyecek, insanlıktan çıkacak, bir solucandan da daha mutsuz olacak.”

“İnsanlara umut vermek iyidir de, o umudun altından kalkamamak kötüdür. Umudun ölmesi, insanın ölmesinden beterdir.”

“Bu dağlarda on kez ölmeden, bir kez dirilemezsin.”

2. Halil Cibran- Meczup: Halil Cibran’ın gençlik döneminde yazdığı eseri ‘Meczup’, insanın toplum önündeki taktığı maskelerinden ve yüzeyselliğinden kurtulup kendi benliğini kabul etmesine ilişkin yazdığı eser.

Kitaptan bazı alıntılar:

“Özgürlüğü ve huzuru buldum meczupluğumda; yalnızlığın özgürlüğünü ve anlaşılmamış olmanın huzurunu. Çünkü bizi anlayanlar içimizdeki bir şeye de egemen olurlar.”

“Arzu doyurulmadığında, tutku amaçsız kaldığında hangi huzurdan söz edilebilir ki?”

Leave a Reply