Bir Delinin Hatıra Defteri-Erdal Beşikçioğlu

20190127_213733Bir Delinin Hatıra Defteri, Ankara devlet tiyatrosunda sahnelendiği zaman Erdal Beşikçioğlu’nun efsane olmuş performansını izleyebilmek mümkün olmamıştı. Hatta o sıralarda, merak ettiğim oyunu İstanbul Tiyatro Topluluğu oyuncularından Saygın Aşan’dan izlemiş ve oldukça da beğenmiştim.

Yıllar sonra ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ni Tatbikat sahnesinde izleyebildik. Tüm oyunu vincin üzerinde oynayan Erdal Beşikçioğlu’nu izlerken bazen aman düştü düşecek diye içiniz hoplarken bazen de vinçle nasıl bu kadar bütünleşip harika bir oyun çıkarabildiğini düşünüyorsunuz. Oyunda karakterin adım adım deliliğe giden hikayesini izlerken içiniz burkulurken, oyuncunun oyun sırasında seyirci ile etkileşimi de sizi güldürüyor.

20190127_202307Sahne dekoru, makyajı, kıyafeti ve mükemmel oyunculuğu ile Erdal Beşikçioğlu bizi yine kendisine hayran bıraktı.

Gogol’un ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ oyununu okuyup ya da oyun hakkında bilgi sahibi olup izlerseniz oyunculuk performansının ne kadar iyi olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Ankaralı tiyatroseverlerin mutlaka izlemesi gereken bir oyun.

20190127_201939 20190127_213740


Tatbikat sahnesini de oyun sayesinde ilk defa görmüş olduk. Güzel bir tiyatro, Tunalı’ya yakın olması ayrıca hoşumuza gitti. Salondaki yerimiz ise 2. kategori E-sırasıydı. Oturduğumuz yer sahne planına göre keyifle izlenebilecek yerlerden. Sahnenin içinde yer alan 1. kategoriyi ise oyuncuyu yakından görmek isterseniz tercih edebilirsiniz ama izlerken sürekli yukarı bakmak durumunda kalacağınızı da göz önüne almalısınız. Oyunun biletleri Biletix’de satılıyor. Keyifli seyirler.

Leave a Reply