Bitmeyecek Öykü-Michael Ende

20190106_133157‘Momo’yu okuduktan sonra edebiyat dünyamın en tatlı köşesine yerleşen Michael Ende’nin diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyordum. Genelde çocuk kitapları yazan yazarın diğer çocuk-yetişkin kitabı ‘Bitmeyecek Öykü’yü arkadaşımın tavsiyesi ile aldım ve 2019’un 2. kitabı olarak soluksuz okudum. Masal-fantastik bir türde yazılmış kitabın Pegasus baskısı da oldukça başarılı.

Kitaptan bazı alıntılar;

“Bazı şeylerin temeline düşünmekle varılamaz, bunları yaşayarak öğrenmek gerekir.”

“İrademe içleri boş olduğu için boyun eğiyorlar zaten. İradem içi boş her şeyi yönetebilir.”

“Artık en büyük, en güçlü ya da en akıllı olmak değildi istediği. Tüm bunları geride bırakmıştı, iyi ya da kötü, güzel ya da çirkin, akıllı ya da aptal, olduğu haliyle, tüm yanlışlarıyla, hatta doğrudan bunlar yüzünden sevilmeyi özlüyordu.”

“Hiçbir şey yitip gitmez… her şey dönüşür.”

“Dünyada sevincin binlerce, binlerce biçimi vardı ama temelde hepsi bir tanesinde birleşiyordu, sevebilme sevincinde. Hepsi bir ve aynıydı.”

Kitap her yaş grubuna hitap edecek şekilde bilgelikle dolu. Kendinizi olduğunuz gibi sevebilmeyi, arkadaşlık ve dostluğu, ailenin ve hayatımızın değerini bilmeyi gösteren enfes bir kitap. Kitap ayrıca, bize hayatın getirdiklerine ilişkin umudu ve mücadeleyi hiçbir zaman kaybetmemeyi de gösteriyor. Her bölüm ayrı bir keşif hali. 

‘Bitmeyecek bir öykü’ tekrar tekrar okunacak kitaplardan biri, herkese tavsiye ederim, mutlaka okunmalı…

Leave a Reply