BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel, tura katılmadan da gidebileceğiniz, gezilmesi oldukça rahat bir şehir.

Brüksel gezisi için 2 ya da 3 günün yeterli olabileceğini düşünüyorum.

BRÜKSEL’DE ULAŞIM

Brüksel’de ulaşım oldukça kolay. Tren, metro, tramvay ve otobüs ile çok rahat bir şekilde istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

BRÜKSEL HAVAALANINDAN ULAŞIM

Brüksel Havaalanı’na indikten sonra merkeze geçmek için tren kullanmak istediğimiz için havaalanın içinden terminale geçerek tren biletimizi aldık ve terminalin altında, zemin katta bulan tren istasyonundan yaklaşık 20 dakika sonra merkez tren istasyonunda indik. Kaldığımız yer istasyona çok yakındı. Yürüyerek otele geçtik.

Dilerseniz havalimanından taksi veya otobüsle de merkeze geçebilirsiniz.

Brüksel’de olduğumuz sürece şehir içi ulaşımda; metrodan aldığımız 10’luk bileti  metro, tramvay ve otobüslerde kullandık.

BRÜKSEL’DE NEREDE KALINIR

Brüksel’de Türk mahallesinde Bentley ve Prestige Türk otelleri var. Merkeze biraz uzak olan bu otelleri şehir içi ulaşım rahat olduğu için tercih edebilirsiniz. Biz merkez tren istasyonuna yakın başka bir otelde kaldığımız için çoğu turistik nokta otelimize yürüme mesafesinde olmuş oldu.

BRÜKSEL GEZİLECEK YERLER

GRAND PALACE

3069

Brüksel’in en önemli simgelerinden oldukça ihtişamlı olan Grand Palace günün her saati hareketli, çok güzel bir meydan. 

2967

Aralık ayında yaptığımız gezide, buz gibi havada bir çok insan yaklaşan noel öncesinde ışıl ışıl olan sokaklarda, Grand Palace’da geziyordu.

2969

Noel öncesi olduğu için akşam saatlerinde hava çok soğuk olsa da Grand Palace’da müzikle başlayan ışık gösterisi de ortamı iyice şenlendirmişti.

2990

Meydanın etrafında ve ara sokaklarda kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları mevcut. Brüksel’e yolunuz düşerse burayı görmeden ayrılmayın.

MANNEKEN PİS (İŞEYEN ÇOCUK HEYKELİ)

3055

Manneken Pis

Brüksel’e ait tüm figürlerde rastladığımız Manneken Pis’e  (İşeyen Çocuk Heykeli) Grand Palace’ın ara sokaklarında gezerken tabelaları takip ederek bulduk.

3033

Her Yerde Manneken Pis Figürleri

Adamlar bu işi iyi biliyorlar gerçekten, ufacık bir işeyen çocuk heykelini nasıl bu kadar önemli hale getirdiklerine şaşırıyorsunuz.

2996

Her Yerde Manneken Pis Figürü Karşınıza Çıkıyor

MİNİ EUROPE

20131206_145646

Merkezden metroyla gidilebilen Mini Europe, her yaştan gelenin ilgisini çekebilecek Avrupa’nın ünlü minyatür parklarından biri. Girişte biletinizi alınca size parkta yer alan 350 minyatür yapının yer aldığı broşür veriliyor.

20131206_152809 20131206_145537

Dondurucu soğukta bile gezmesi oldukça keyifli bir park oldu bizim için.

20131206_145722

Web Sitesi: http://www.minieurope.com/en/

Ücret: 15 Euro (Yetişkenler için)

ATOMİUM


3319

Mini Europe’ın hemen yanında olan devasa Atom Binası. Brüksel’in öne çıkan simgelerinden biri.  1958 yılındaki Dünya Fuarı için demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş hali. İçeride asansörle çıkıldığında şehir manzarasını izleyebilir, restoranında yemek yiyebilirsiniz.

20131206_150857

Heysel / Heizel (line 6) metro durağında inerseniz 5 dakikalık yürüme mesafesinde Atomium’a ulaşabilirsiniz. 

Atomium’ın içine girmedik ama resimlerimizde yerini aldı tabi ki.

Web Sitesi: http://atomium.be/

Adres: Square de l’Atomium B-1020 Brussels

Ücret: 12 Euro (Mini Europe+Atomium=23,60 Euro) (Yetişkenler için)

COMİC STRİP CENTER (KARİKATÜR MÜZESİ)

3311 3243

Brüksel merkez tren istasyonundan yürüyerek ulaşabileceğiniz çok eğlenceli bir çizgi roman ve karikatür müzesi. Karikatürün gelişimi, eski tarihlerde yapılan çalışmalar, karikatüristlerin çalışma ortamları, çizgi romana ilişkin bilgiler ve meşhur çizgi roman kahramanları…

32503263

Müzenin girişinde bir de hediyelik eşya dükkanı mevcut. Brüksel’de zevkle zaman geçirebileceğiniz bir müze.

3194 3294

Web Sitesi: http://www.comicscenter.net/en/home

Adres: 20 rue des Sables B-1000 Brussels Belgium

Ücret: 10 Euro (Yetişkenler için)

BRÜKSEL’DE NE YENİR, NE İÇİLİR?

WAFFLE

3106

Brüksel’in dikdörtgen şeklindeki waffle oldukça meşhur. İster cafe de ister sokakta ayak üstü yiyin tadı oldukça hoş.

2999

Benim gibi siz de tatlıya düşkünseniz kaçırmayın, tadına mutlaka bakın. Ama yine de waffle için önerilen yerlerden yemekte fayda var.

BİRA

Brüksel’de yaklaşık 300 çeşit bira var. Biz de farklı çeşitte bir kaç bira denedik. Özellikle meyveli biralardan elmalı olanına bayıldım. Bira severler mutlaka biralarını denemeli.

PATATES KIZARTMASI

3076

Patates kızartmasına düşkün olan biri olarak Brüksel’de yediğim patateslere bayıldım diyebilirim. 

3078

Patates kızartmasında en çok önerilen yer olan Maison Antoine’a akşam soğuk demeden gittik. Büfe tarzında küçük bir dükkan olmasına rağmen, mekandaki sırayı görünce şaşırdık tabi ki. İnsanlar dondurucu soğuğa rağmen sıra bekliyorsa övüldüğü kadar vardır diyerek geçtik sıraya. 

3089

Patateslerin yanında istediğiniz sosu alabiliyorsunuz. Diğer yerlerde yediğim patatesten çok farklı çok daha güzel bir tadı var. Eğer yolunuz düşerse mutlaka gidin.

Web Sitesi: http://www.maisonantoine.be/

Adres:1, place Jourdan 1040 Bruxelles

ÇİKOLATA DÜKKANLARI

2915

Brüksel’de değişik türde ve şekilde çikolataların olduğu Çikolata Dükkanları’nı gezmesi oldukça keyifli. Bir çok markaya rastlayabileceğiniz Brüksel’de hiç bilmediğimiz dükkanları da gezip çeşitleri incelemelisiniz. Ayrıca, bu dükkanlarda çikolataların yanında bir çok bisküvi türü de mevcut. Tereyağlı bisküvilerini çok beğenmesem de çikolataları güzel.

3043

Benim kısa zamanlı Brüksel gezim bu şekildeydi. Amaç kısa zamanda şehri gezmek olduğu için bir sonraki Belçika ziyaretimde diğer şehirleriyle birlikte Brüksel’e eşimle birlikte de gitmeyi planlıyorum.

Yolu Brüksel’e düşenlere bir nebze de olsa yardımcı olabilirsem ne mutlu bana..

Keyifli gezmeleriniz olsun…

 

 

Leave a Reply