Hayatın Kaynağı-Ayn Rand

20190918_235158“Mimarlık, iki kozmik ilkeye dayalı büyük bir sanattır: Güzellik ve Yararlılık. Bunlar da, daha geniş bir anlamda, üç ebedi varlığın parçalarıdır. O üç varlık, Gerçek, Sevgi ve Güzelliktir. Gerçek, sanatımızın geleneklerine bağlılık demektir, Sevgi, hizmet edeceğimiz insanlara duyduğumuzdur… Ah, Güzellik de tüm sanatçıların tutkusuna odak olan bir tanrıçadır… İster güzel bir kadın, ister güzel bir bina biçiminde olsun…”

‘Hayatın Kaynağı’ bir çok kitapsever arasında mutlaka okunması gereken kitapların başında gelen bir kitap. Bir kaç yıl önce kitabı Olgunlarda bir kitapçıda bulup nasılsa sonra alırım deyip ertelemiş ve daha sonrasında hiçbir yerde bulamamıştım. Sahaflarda en az 150 TL’ye satılan kitabı almakta direnince kütüphaneleri araştırdım ve nihayetinde Gazi Üniversitesi kütüphanesinde buldum ama bu sefer de uzun bir süre kitabı ödünç almak için bekledim. Aylarca süren bekleyişten sonra 2019 yılının ilk ayında kitap nihayet elime geçti ve 2 hafta okudum.

1930’lu yıllarda geçen kitapta, toplumun çoğu tarafından savunulan geleneksel mimariye karşı, modern  mimariyi savunan Howard Roark’ın hikayesi anlatılıyor. Roark, gerçek hayatta rastlayamayacağınız bir karakter olsa da yaratıcı zekası, idealist, ödün vermeyen duruşu ve hayat felsefesi ile tam anlamıyla hayranlık uyandırıcı. Kitabın diğer karakterleri Ellsworth Toohey, Dominique Francon, Guy Whaland ve Peter Keating her biri toplumun belli bir kesimini oluşturuyor. Kitabın kapitalist düşünceyi savunduğu iddiasına katılmamakla birlikte aksine kapitalizmden nefret ettiren bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Hayatın Kaynağı, yeni baskısı çıktığında kütüphanemde olmasını isteyeceğim bir kitap. Birkaç yılda bir okunması gereken ve hatırlanması gereken bir eser. İyi ki bulmak için bu kadar uğraşmışım. Kitapseverlere tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.

Leave a Reply