Kabuk-Zeynep Kaçar

zeynep_kacar_kabukİdefix’in 2017’nin en iyi 50 kitapları listesinde bulunan, sosyal medyada okurların övgü dolu paylaşımları ile sürekli karşıma çıkan romanı nihayetinde bende okudum. 

Bir ailenin 3 nesilden annelerinin ve kızlarının öyküsü anlatılıyor kitapta… 3 nesil peş peşe anlatılırken karakterleri oturtmakta zorlanabilirsiniz. O yüzden okurken karakterlere ilişkin notlar almanız da fayda var. Hatta benim gibi bir soy ağacı bile çıkarabilirsiniz. 

Kitapta, ailenin kadınlarının hayata tutunma çabası, yalnızlığı, terk edilmişliği anlatılırken bir bölümde çocuk olan karakterlerin diğer bölüm de bir anne ve bir yetişkin olarak gözler önüne seriyor yazar. Kitabın akıcı bir dili var. Kitabı bitirdiğiniz de içinizi saran hüzünle birlikte sorgulamaya başlıyorsunuz: Kabuk bağlar mı yalnızlıkların, acıların, aldatılmanın, terk edilmenin acısı? Nesilden nesile geçer mi bu hüzün, bu keder?

“İnsan insanın ilacıdır. Başka bir dünyada, başka bir ülkede, başka bir şehirde, başka bir sokakta, başka bir evde insan insanın ilacıdır. İyi gelir yan yana durmak. Hep bir arada. Hiç yıkılmayacakmış gibi. Hep sonsuzmuş gibi, orada, kadim. Bir arada. Beraber ve mutlu. Kim bilir, kim bilebilir sıradan bir ailede büyümenin verdiği o dünyalara sığmaz güveni. Kim bilebilir…”

Leave a Reply