Kör Suikastçı-Margaret Atwood

20190901_120003Damızlık Kızın Öyküsü kitabı ile hayran olduğum yazar Margaret Atwood’un Booker ödüllü kitabı Kör Suikastçı’yı Eylül ayında okudum. Kitap ilk başlarda biraz yavaş ilerlese de hikaye ilerledikçe daha akıcı olmaya başladı. Yazarın roman içinde roman tekniği ile anlattığı kitap aynı zamanda romanla bilim kurguyu buluşturan farklı bir türde eser.

Kitapta, annesi genç yaşta ölen, karakterleri birbirinden tamamen farklı iki kız kardeş Iris ve Laura’nın iki savaş dönemi arasındaki yaşadıkları ve sırlarla geçen hayatı anlatılmış. Babaları düğme fabrikalarının sahibi olan kız kardeşlerin sosyalist eylemci Alex Thomas’ı tavan arasında sakladıkları günler onların yakınlaştıkları tek zamandır.  Kız kardeşlerin hayatı, babaları iflas edince Iris’in fabrikatör Richard Griffin ile evlenmek zorunda kalmasıyla bambaşka bir seyir izler. Iris kendisine dayatılan hayata karşı hiçbir şey yapmayan silik bir karakterdir. Kız kardeşi Laura ise kendi doğruları ve hayatı için mücadele etse de zenginliğin ve gücün karşısında deli damgası yemekten kurtulamayacaktır. Kitabın başından itibaren aslında sonuca dair adım adım izler yakalasanız da  sonunda açığa çıkan olaylar sizi şaşırtmayı başarıyor.

Kitaptan bazı alıntılar:

“Bir insanın gerçek nefesi hangisidir? İçine çektiği nefes mi, yoksa dışarı verdiği nefes mi?”

“Bazen kendimin en amansız düşmanıyımdır.”

“Gerçekten olduğum kişinin, kelimenin genel anlamında söylüyorum, kim olduğunu bilmeye ihtiyacı yoktu. Ne anlamı var ki, aile geçmişinin, vesairenin? İnsanlar bunları başkalarını küçümsemek ya da başarısızlıklarına mazeret uydurmak için kullanır. Ben bunlardan özgürüm, iplerim yok benim. Beni bağlayan hiçbir şey yok.”

“Kendini beğenmişliğin asla yaşı olmadığını söyleyebilirim.”

“Bir başkasına kötülük etmek üzere olduğumuz zaman, dürtülerimizin masumiyetine inandırırız kendimize.”

Margaret Atwood, tanımaya devam edeceğim yazarlar arasında yer alıyor. Diğer kitapları da itinayla okunacak. Keyifli okumalarınız olsun.

Leave a Reply