Kumandanı Öldürmek-Haruki Murakami

Kumandanı ÖldürmekHaruki Murakami’nin 2017 yılında ilk baskısı çıkan ve 2018 yılında Türkçeye çevrilen eseri ‘Kumandanı Öldürmek’ Doğan Kitap’tan satışa sunulduğu zaman büyük bir heyecanla ön sipariş verdim. 848 sayfalık kitap ilk başta gözümü oldukça korkutsa da elime geçtiği anda okumaya başlamama engel olmadı tabi ki.

Murakami sayfaları hızla tükenirken keşke daha uzun olsaymış diye hissettiren bir kitap yazmış. Okuma eylemini bu kadar zevkli hale getiren, gizem dolu, sürükleyici bu kitaba kelimenin tam anlamıyla bayıldım.

Karakterlerin, resmin, ilişkilerin ve hayatın odağında bir kitap olan ‘Kumandanı Öldürmek’ 2018 yılında okuduğum en iyi kitap oldu. Bu kadar uzunluktaki bir kitabı 5 günde okumak benim içinde ayrı bir rekor oldu.

Kitap yorumlarından sonra kitaptan bazı alıntılar:

“Mantığa uysun ya da uymasın, nihayetinde bir şeyin anlamını ortaya çıkaran şey çoğu durumda yarattığı sonuçtur.”

“Birini sevmekten korkmuyormuş. Aksine zaman içinde nefret etmekten korkuyormuş.”

“Zamanı yanına almak en önemli iştir.”

“İnsanın düzgünce yaşayabilmesi için dayanacağı merkezi bir eksene ihtiyacı vardır.”

Murakami sevenlerinin mutlaka okuması gereken bir eser olan ‘Kumandanı Öldürmek’, yazarın daha önce kitaplarını okumamış olanların için ise yazarın okunacak ilk kitabı olmamalı diye düşünüyorum. Sanki bu kitap biraz daha yazarı tanıyarak okumayı gerektiriyor. Tabi ki yinede tercih sizin. Keyifli okumalar…

 

Leave a Reply