Kumral Ada Mavi Tuna

2016-08-21-14-34-34Okunacak kitaplar arasında, yıllardır aklımın bir köşesinde yanıp sönen bir ışık gibiydi “Kumral Ada Mavi Tuna”. En yakın arkadaşlarımın övgülerini aldığı, mutlaka almalısın nükteleriyle kafamda sarsılmaz yer bırakan kitabı, D&R’ın web sitesinde indirimli olarak da görünce daha fazla dayanamayıp satın aldım ve hemen okumaya başladım.

KİTABIN KONUSU

Romanda ana karakter Tuna’nın iç savaşta yaşadıkları ile en yakınları Ada, Aras, Şair Dayı ve Meriç’in ekseninde çocukluğundan itibaren tüm hayatı bölüm bölüm anlatılıyor.

KİTABI NASIL BULDUM?

“Kumral Ada Mavi Tuna”ya ilişkin yıllar geçtikçe artan beklentim hayal kırıklığımın da sert bir şekilde olmasına yol açtı. Hikaye, ana karakterler, kurgu, romanın dili beni tatmin edemedi. Neredeyse kitabın yarısına yakınken biraz daha sürükleyicilik kazanıp okuma hızım artsa da belki birçok okuyucunun tersine bir yerde olmamış diyeceğim bir roman.

Romanda aklımda yer eden karakter Şair Dayı, yer ise Kuzguncuk oldu. Kitapta altını çizdiğim güzel metaforlar da yok değil ama bir bütün olarak düşündüğümde yine yukarıda yaptığım yoruma dönmüş oluyorum.

 

Leave a Reply