Kurtlarla Koşan Kadınlar-Clarissa Pinkola Estes

kurtlarla koşan kadınlarAmerikalı Dr. Clarissa Pinkola Estes, şair, jungcu psikanalist ve aynı zamanda Latin geleneğinde eski öyküleri toplayıp saklayan anlamına gelen bir cantadora. 1971 yılında yazmaya başladığı ‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı yirmi yılı aşkın sürede tamamlamış. Kadınların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer alan Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın nasıl incelikle ilmek ilmek yazıldığını okumaya başladığınızda görüyorsunuz. Sakin bir kafayla ve kesinlikle modunuzun uygun olduğu zamanlarda okunması gereken bir kitap.

Kitabın başlarında diline ve kurguya alışmakta zorlansam da kendimi her iyi hissettiğimde elime alarak bilgelik dolu yol gösterici bu kitabı 6 ay gibi bir zamanda sindire sindire okudum. Kitapta, kadınların hayatı boyunca geçirdikleri evreler masallar ile birlikte yorumlanıyor. Okuduğunuz her kısımda kendinizden, ailenizden veya çevrenizden izler bulabileceğiniz, kadınların kendilerini tanıyıp çözümleyebilmelerine, kendi hayatlarını yaşayabilmelerine ve dünyada özbenliğiyle var olabilmelerine ilişkin derin bir kitap.

‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ aslında tek seferde okunarak bir köşeye bırakılacak kitaplardan değil. Bağınızın kopmaması gereken bir başucu kitabı. Herkesin ama özellikle kadınların okuması gerekiyor.

Kitaptan bazı alıntılar ile yazımı sonlandırırken size keyifli okumalar diliyorum :)

“Ruhu her besleyişimizde, onun gelişimini güvence altına alırız.”

“Vahşi doğaya hafifçe de olsa temas etmemiz, konuşmalarımızı insanlarla sınırlamamaya, en muhteşem hareketlerimizi dans pistleriyle, kulaklarımızı sadece insan yapımı aletlerin müziğiyle, gözlerimizi “öğretilen” güzellikle, bedenlerimizi onaylanmış duyumlarla, zihinlerimizi hepimizin zaten hemfikir olduğu olgularla sınırlamamaya yöneltir.”

“Kadınlar, hayatlarının kapılarını açıp onun ücra köşelerindeki katliamı incelediklerinde, çoğu zaman en önemli düş, hedef ve umutlarının azar azar öldürülmesine izin verdiklerini görürler. ”

“Tek bir güzellik ve davranış idealine uyan huy, tavır ve çerçevelere sokulmaya çalışılan kadınlar, hem beden hem de ruh açısından tutsak düşer ve bir daha özgürleşemezler.”

“Bir başarısızlıktan nefret ederek zamanınızı harcamayın. Başarısızlık, başarıdan daha büyük bir öğretmendir. Dinleyin, öğrenin, devam edin.”

“Çoğu zaman başkalarını, kendimizin yaralanmış olduğumuz yerden ya da onun çok yakınından yaralarız.”

Leave a Reply