Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey

MadamArthurBey“Her basamağı çivili bir merdivenden doruksuz dağa tırmanmaktır yazarlık. Yağlı urganlardan dipsiz kuyulara kaymaktır. Tuzaklarla doludur yazı. Her kelime tek bir harfle, her cümle tek bir kelimeyle bambaşka anlamlara bulanır. Yazarın iradesi ipleri uzun bir kukladır.

Heveslerden duvarlara, zaaflardan hendeklerle çevrili bir adadır yazarlık. O duvarlarla hendekler dışarıdan başkaları gelmesin diye değil… içeriden kimse çıkmasın diye örülmüş ve kazılmıştır. Bir yazarın iradesine terk edilen doğru, artık doğru değildir; bazen her şeydir; bazen hiçbir bir şey.” ….

Kelimelerin, cümlelerin büyüsüne kapıldığınız, derinliğinde ve kurgusunda kaybolduğunuz, kitabın sonunda anladığınızı sanarken bile yine de gizi tam olarak dağıtamadığınız acaip bir kitap… Yer yer Elif Şafak’a benzettim uslubunu… Kahveyle beraber, çok dikkatli okuyun zira yün topağı olmuş gizem yavaş yavaş çözülürken eğer kaçırırsanız o açılmış yünler birbirine grift oluyor çözmeniz hakeza çok zor… Mine Söğüt’ün diğer kitaplarını da çok merak ediyorum.

Leave a Reply