Mart Ayında Okuduğum Kitaplar

20200410_145450Mart ayında okuduğum kitaplar:

1. Haruki Murakami- Mesleğim Yazarlık ♥♥♥♥♥

2. Oruç Aruoba- Olmayalı ♥♥♥♥♥

3. Marry Shelley- Frankenstein ♥♥♥♥♥☼

Kitaplara ilişkin notlar ve alıntılar aşağıda yer almaktadır:

1.Haruki Murakami- Mesleğim Yazarlık: Murakami’nin yazım sürecine, yazı tekniğine, karakter oluşumuna neden ve nasıl bir hisle yazdığına ilişkin yazılarından oluşan deneme türünde bir eser. 2015 yılında yayınlanan kitabı zevkle okudum. Yazarlık sürecine ilişkin ayrıntıların yer aldığı ‘Mesleğim Yazarlık’ı Murakami’yi yakından tanımak isteyenlere tavsiye ediyorum. 

Kitaptan bazı alıntılar:

“Roman denilen şey, kim ne derse desin, kuşkuya yer bırakmayacak şekilde, geniş cepheli bir ifade biçimidir. Bu geniş cephede önemli olan, romanın taşıdığı basit ve büyük enerjinin kökenidir. Bu yüzden, “Herkes yazabilir” demekle, bana göre, romanı küçümsemeyiz aksine, onu överiz.”

“Onca yoğunluğumun arasında bile kısacık bir boş vakit bulunca hemen elime bir kitap geçirip okurdum. Ne kadar meşgul olursam olayım, yaşamım ne kadar zor olursa olsun, kitap okumak ve müzik dinlemek benim için yerine başka bir şeyin geçemeyeceği en büyük sevinç kaynakları olmaya devam etti. Bu sevinci kimse elimden alamadı.”

2. Oruç Auroba- Olmayalı: Ankara kitap fuarında Oruç Auroba’nın Metis yayınlarında set şeklinde satılan 5 kitabını (Uzak,  Yakın, İle, Olmayalı, Benlik) almıştım. Yazım sırasına göre okuduğum kitaplardan bu ay 2003 yılında yazdığı ‘Olmayalı’ kitabını zevkle okudum. Kitap 3 bölümden oluşuyor: ‘Çokanlamlılıklar’, ‘Kişinin Yaşamının Anlamı’ ve ‘Felsefe’. Felsefe sevenlerin zevkle okuyacağı bir eser.

Kitaptan bazı alıntılar:

“İnsan olmak, bir kişinin en temel yoksunluğu içindeki varlığında ortaya çıkabilir ancak — kendi varlığını, hiçlik içinde, çıplak, gizlemeden — yalın, örtüsüz ve süssüz– olarak yaşayınca…”

“Felsefe, kendi sınırlarını bulmaktır.”

“Kişinin dünyası anlamsız olunca, yaşamı büzüşür, güdükleşir, hiçleşir; yaşamı anlamsız olunca da, dünyası daralır, küçülür, boşalır– anlamı olmayan dünyan, hiçleşmiş yaşamın; anlamı olmayan yaşamın da, boşalmış dünyandır. Dünyanın da anlamıdır, anlamı, yaşamın(ın).”

3. Marry Shelley- Frankenstein: Marry Shelley’in 1818 yılında yazdığı ‘Frankenstein’ bilim-kurgu ve gotik edebiyat klasiklerinden harika bir eser. Eğer bu türde kitap okumayı seviyorsanız mutlaka okumalısınız. Yazarın henüz 20 yaşında bile değilken yazdığı eser, kurgusu ve diliyle hayran bırakıyor. ‘Frankenstein’, geç okuduğum için pişman olduğum kitaplardan biri. 

Kitaptan bazı alıntılar:

“İnsan beynini sakinleştirmekte sağlam bir amaç kadar işe yarayan başka bir şey olamaz–ruhun zihinsel gözünü üzerinde sabitleştirebileceği bir nirengi noktası…”

“Bir adamın kararlı yüreği ve kesin iradesinin önünde ne durabilir?”

“İlginç bir şekilde inşa ediliyor ruhlarımız ve o kadar görünmez ipliklerle bağlıyız ki mutluluğa ya da mahvoluşa.”

Leave a Reply