Yaban Koyununun İzinde- Haruki Murakami

20171229_183046Haruki Murakami kuşkusuz en sevdiğim yazarlardan biri ve dilimize çevrilen tüm kitaplarının 2018 yılında okunması yeni yıl planlarım dahilinde. “Yaban Koyunun İzinde” kitabı da 2017 Murakami tadında bitsin diye yılın okunan son kitapları arasında sondan ikinciliği göğüslemiş bulunuyor :)

Murakami’nin büyülü gerçekçilik tarzında yazdığı romanlar yine bu kitabında da olduğu gibi okuyucuyu heyecanlandırıyor. Kurgunun nasıl gelişeceğini düşünürken sayfalar ilerledikçe siz de kendinizi kaptırıyor, hızlı okumakla yavaş yavaş cümlelerin üzerinden geçerek okumak arasında kalıyorsunuz. Son karar tabii ki hızlandıkça yavaşlayıp tekrar tekrar okunan cümlelerin sıralanmasına dönüşüyor…

Kitabın başlarında karakterin hayatına dair öğrendiklerimiz, zamanın bir ileri bir geri sardığı bölümlerle sıralanınca olay akışını da düşünerek üzerinden geçmek, bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Murakami’nin tarzına aşina olanların yine bu kitabında da es geçmeden aralara detaylarıyla birlikte serpiştirdiği müzikler ve insanda yemek pişirme isteği uyandıran Japonya yemeklerine ilişkin ayrıntılar göze çarpacaktır.

Kitapta sıradan bir insanın hayatı anlatılırken olayların bir anda değişerek -ki değişme oldukça hızlıydı- yaban koyunun peşine düşen bir karakterin yaşadıklarını okumaya başlıyorsunuz. 

Doğadaki yaşam, ıssız ormanlar ve yalnızlığın Sahilde Kafka’nın tersine burada ürkütücü bir hal alması gibi kitapta baskın çıkan bazı olgular var. Ayrıca, küçük ıssız bir kasabanın gelişiminin anlatılması ve ilk yerleşim yerini kuran yerlilerin geçmişi etkileyiciydi. Bir yere kök salmanın gerçekten de ifade edildiği gibi ne kadar zor olduğu vurgulanmış.

Murakami yine sonunda kitabı tamamlanmayan boşluklarla bitiriyor ve içinize düşen ıssız doğanın ürkütücülüğüyle kalıyorsunuz.

Yazarın bu kitabını diğer kitaplarına nazaran çok beğendiğimi söyleyemesem de Murakami hiçbir zaman kitaplarını okumaktan pişmanlık duymadığım bir yazar …

Leave a Reply